Adres

Av. Doç. Dr. Aziz Serkan Arslan

İletişim : +90 532 160 40 01

E-DURUŞMA NEDİR? NASIL UYGULANIR?

E-Duruşma sistemi avukatların bulundukları yerlerden online olarak taraf oldukları Hukuk Mahkemesi duruşmalarına katılmalarını sağlamak için tasarlanmış olan sistemdir.

Yargı reformu kapsamındaki en önemli hedeflerden biri olan ve avukatların bulundukları yerden duruşmalara katılabilmesini sağlayan e-duruşma sistemi 2020-2021 adli yılının başında Ankara’da pilot uygulamasına başlanmış olup 18 Ocak 2021 itibariyle 535 mahkemede uygulanmaktadır. Sistem kurulum çalışmaları tamamlanan mahkemelerle birlikte Türkiye genelinde 96 tüketici mahkemesinde, 184 icra hukuk mahkemesinde, 32 kadastro mahkemesinde, 49 asliye hukuk mahkemesinde, 36 sulh hukuk mahkemesinde, 40 aile mahkemesinde, 86 iş mahkemesinde, 8 asliye ticaret mahkemesinde, 4 fikri ve sınai haklar hukuk mahkemesinde e-duruşma sistemi uygulanmaktadır.

E-Duruşma uygulamasının kullanımı için Avukat tarafından “UYAP Avukat Portalı Duruşma Sorgula” menüsünden sorgulama yapıldıktan sonra duruşmadan 24 saat öncesine kadar gerekçesi de yazılarak belirtilen mahkemelere “e-Duruşma” talebi gönderilebilecektir. Başkan/Hakim tarafından talep değerlendirilerek kabul edilmesi durumunda duruşma saatinde e-Duruşma yapılabilecektir.

Duruşma saati geldiğinde Avukat Portal üzerinde “Duruşmaya Katıl” butonu aktif olacaktır. Bu durumda e-duruşma talebi onaylanmış avukatlar duruşmaya dahil olabilecektir. Hâkimin UYAP üzerinden talebi kabul etmesinin ardından avukatların elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yapılıyor. Avukatların bilgileri ve fotoğrafı mahkeme hâkimince UYAP sistemi üzerinden teyit edilmesinin ardından sistemin aktif hale getirmesiyle birlikte e-duruşma başlıyor.

Taraf avukatları Portal/CELSE üzerindeki Duruşma Takip uygulaması üzerinden avukatlar kendi duruşmalarına kaç duruşma kaldığını takip edebilmektedir.

E-Duruşma sistemine katılabilmek için minimum 8MBit internet bağlantısı, mikrofon, kamera, Windows 10 işletim sistemi ve güncel Google Chrome web tarayıcısı gerekmektedir.

İnternet bağlantısının farklı cihazlar tarafından kullanılmaması, herhangi bir download işleminin yapılmaması duruşma sırasında bağlantı kaynaklı sorunların önüne geçecektir. Ayrıca kablosuz bağlantı kullanımı internet bağlantı hızında düşme veya kopmalara sebebiyet verdiğinden kablolu bağlantı kullanılması kablosuz bağlantıda yaşanan kopma, hız düşme vb. sorunları engelleyecektir.

Daha fazlası için tıklayınız.